يکشنبه, 1 بهمن 1396
    /  6
عنوان : نشست بررسی نوسانات آب دریای خزر
زير عنوان : جلسه هماهنگی سامانه تراز آب دریای خزر برگزار شد.
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۲/۱۱ 
ساعت : ۱۷:۲۴:۵۱
منبع خبر : روابط عمومي و امور بين‌الملل موسسه تحقيقات آب

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

 

 

 

 

 

نشست بررسی نوسانات آب دریای خزر

جلسه هماهنگی سامانه تراز آب دریای خزر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه تحقيقات آب، بر اساس فراخوان مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، گردهمايی سالیانه یکروزه نمایندگان ارشد ارگان‌های دریايی و ادارات ذيربط از جمله سازمان نقشه‌برداری کشور، ادارات کل هواشناسی، بنادر و دریانوردی و آب‌های منطقه‌ای استان‌های ساحلی دریای خزر، با موضوع «تولید داده‌های پایه تراز آب دریای خزر» به میزبانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران در بندر نوشهر برگزار گردید.
در این نشست، ابتدا مهندس رضوانی مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر، با خیرمقدم به شرکت‌کنندگان در جلسه و تقدیر از مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر در برگزاری اين نشست، ضمن معرفي کوتاه بندر نوشهر، اهمیت موضوع نوسانات تراز آب درياي خزر را در بهره‌برداری از بنادر پيرامون آن، مطرح نمود.
در ادامه، دکتر داریوش یوسفی کبریا مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، هدف از این نشست را توجه به اهمیت ترازسنجی دریای خزر در گستره ملی و منطقه‌ای با رويکرد هماهنگی، ارتقاء همکاری‌ها، یکپارچه‌سازی اقدامات پیرامون ایستگاه‌های ترازسنجی مستقر در سواحل جنوبی دریای خزر اعلام نمود و در گزارشي مبسوط، بررسی آخرین وضعیت نوسانات تراز آب، نحوه کارکرد دستگاه‌ها، آخرین وضعیت نوسانات دریا و دستگاههای ترازسنجی و چالش‌های موجود را براي حاضرين ارائه نمود.
در پايان اين نشست پس از ارائه گزارشي از وضعيت ايستگاه‌هاي ترازسنجي موجود و بحث و تبادل در خصوص موضوعات مختلف، موارد زير به‌صورت جمع‌بندي مورد تاکید قرار گرفت:

  1. ارسال آخرین وضعیت ترازسنجی، تعداد و چگونگي جانمايی ايستگاه‌ها به‌منظور کنترل موقعیت آنها مطابق استانداردهای موجود، صحت‌سنجی دوره‌ای (BM) سراسری ساحلی توسط سازمان نقشه‌برداری و کنترل صفر اشل ایستگاه‌ها
  2. تهیه بولتن نوسانات تراز سطح آب دریای خزر به‌صورت ماهانه
  3. بررسی بنچ مارک‌های شهر آستارا و اتصال آن به BM کشور آذربایجان جهت یکسان‌سازی اعلام تراز آب دریای خزر بر مبنای دریای بالتیک و هماهنگ‌سازی پنج کشور در اعلام تراز آب
  4. قرائت تراز آب دریای خزر براساس استاندارد ملی و جهانی
  5. ایجاد و توسعه سیستم یکپارچه ملی نوسانات دریای خزر به‌منظور تبادل اطلاعات پایه تراز آب اين دریا

نمایش تعداد بازدیدها : 727

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0