• EN
پنج‌شنبه, 30 خرداد 1398
عنوان : پایش نرخ و دامنه فرونشست دشت‌های كشور بصورت بروز و آنلاین با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای (مطالعه موردی دشت‌های استان‌های تهران و البرز)
زير عنوان : گزارش پايش بروز و بر خط نرخ و دامنه فرونشست دشت‌هاي دو استان تهران و البرز توسط موسسه تحقيقات آب منتشر شد.
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ 
ساعت : ۹:۱۸:۵۷
منبع خبر : روابط عمومي موسسه تحقيقات آب

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

 

پایش نرخ و دامنه فرونشست دشت‌های کشور بصورت بروز و آنلاین با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای
(مطالعه موردی دشت‌هاي استان‌هاي تهران و البرز)

گزارش پايش بروز و بر خط نرخ و دامنه فرونشست دشت‌هاي دو استان تهران و البرز توسط موسسه تحقيقات آب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي موسسه تحقيقات آب، گزارشی تحت عنوان "پایش نرخ و دامنه فرونشست دشت‌های کشور بصورت بروز و آنلاین با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای (مطالعه موردی دشت‌هاي استان‌هاي تهران و البرز)" توسط پژوهشکده مطالعات و تحقيقات منابع آب تهيه و منتشر شده است.

همانطور که در این گزارش آمده است: فرونشست زمین از جمله مخاطرات و تهدیداتی است که منابع مختلف طبیعی و انسانی را با خطرات جدی مواجه نموده است. پدیده فرونشست که از آن به عنوان "مرگ پنهان خاک" یاد مي‌شود، پديده‌اي خزنده و کند بوده که در درازمدت منجر به از بین‌رفتن سکونت‌گاه‌هاي بشری و زيرساخت‌هاي آنها مي‌شود. این پدیده با ایجاد تغییر در وضعیت مورفولوژیکی مناطق، مي‌تواند سبب بروز تغییرات چشمگیری در خصوصیات هیدرولوژیکی آنها شود.

با توجه به برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی بسیاری از دشت‌های کشور، پدیده فرونشست تبدیل به بحرانی جدی برای کشور شده است. در همین راستا موضوع پایش فرونشست با استفاده از تکنیک‌های سنجش ‌از دوری در دستور کار پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب قرار گرفت. شایان ذکر است الگوریتم‌های موردنیاز برای این موضوع، توسعه یافته و امکان پایش فرونشست در کل کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌اي راداری (تصاویر ماهواره Sentinel-1 با قدرت تفکیک زمانی 12 روزه و قدرت تفکیک مکانی 10 متر) به صورت آنلاین و بروز وجود دارد.

در فاز اول این مطالعه، وضعیت فرونشست دشت‌های استان‌های تهران و البرز مورد پایش و ارزیابی قرار گرفته و مقادیر فرونشست این دشت‌ها از سال 2016 تاکنون تعیین شده است. ضمناً موضوع ارائه وضعیت بروز فرونشست دشت‌های کشور در قالب "سامانه ملی پایش فرونشست کشور" در حال پیگیری می‌باشد.

نقشه فرونشست دشت‌های استان‌های تهران و البرز در سال 2018 میلادی

شکل 1. نقشه فرونشست دشت‌های استان‌های تهران و البرز در سال 2018 میلادی


تعداد بازدید : 453

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0