• FA
Wednesday, June 3, 2020
  • time : 17:59:51
  • Date : Sat May 23, 2020
  • item visited : 35
کارشناس مرکز تحقيقات آب و فاضلاب موسسه تحقيقات آب:
هیچ مدركی درباره وجود ویروس كرونا در منابع سطحی و زیرزمینی آب وجود ندارد
کارشناس مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب گفت: هیچ‌گونه مدرکی دال بر وجود این ویروس در منابع آب‌های سطحی یا زیرزمینی وجود نداشته و یا گزارشی در خصوص انتقال آن از طریق آب آشامیدنی منتشر نشده است.

کارشناس مرکز تحقيقات آب و فاضلاب موسسه تحقيقات آب:
هیچ مدرکی درباره وجود ویروس کرونا در منابع سطحی و زیرزمینی آب وجود ندارد

کارشناس مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب گفت: هیچ‌گونه مدرکی دال بر وجود این ویروس در منابع آب‌های سطحی یا زیرزمینی وجود نداشته و یا گزارشی در خصوص انتقال آن از طریق آب آشامیدنی منتشر نشده است.

نازنین همنبرد در مصاحبه با روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، افزود:‌ بر اساس مطالعات انجام‌شده تاکنون این نوع ویروس یک ویروس پوشش‌دار با غشای خارجی شکننده است و بطور کلی ویروس‌های پوشش‌دار پایداری کمی در محیط داشته و در برابر اکسیدکننده‌هایی همچون کلر بسیار حساس هستند.

وی ادامه داد: احتمال می‌رود که این نوع ویروس بطور قابل توجهی سریع‌تر از ویروس‌های بدون پوشش که قابلیت انتقال در آب را دارند همچون هپاتیت آ، norovirus ،rotavirus غیرفعال شود. با توجه به این مساله و بر اساس گزارش منتشرشده از سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مارس 2020، اگرچه ماندگاری ویروس COVID-19 در آب آشامیدنی امکان‌پذیر است، اما هیچ‌گونه مدرکی دال بر وجود این ویروس در منابع آب‌های سطحی یا زیرزمینی وجود نداشته و یا گزارشی در خصوص انتقال آن از طریق آب آشامیدنی منتشر نشده است.

همنبرد گفت: بر اساس گزارش‌های سازمان‌های حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) وجود این نوع ویروس در منابع آب آشامیدنی نفی شده است و بر همین اساس و همچنین شواهد موجود، خطر ابتلای آب شبکه لوله‌کشی که در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد به این ویروس، کم ارزیابی شده است. 

کارشناس مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب افزود: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی روش‌های مرسوم که در تصفیه‌خانه‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند ویروس COVID-19 را غیرفعال كنند. در مناطقی که تصفیه‌خانه متمرکز وجود ندارد، بهره‌گیری از دستگاه‌های تصفیه خانگی با فیلترهای اولترا یا نانو و اشعه ماوراء‌بنفش می‌توان استفاده کرد و یا از کلر، نور خورشید و یا عمل جوشاندن بهره جست. البته باید تحقیقات لازم در خصوص چگونگی بکارگیری و تاثیر فرایندهای مختلف گندزدایی بر روی COVID-19 انجام گیرد.

وی درباره اینکه آیا کروناویروس از طریق فاضلاب منتقل می‌شود؟ گفت: مطالعات آزمایشگاهی در محیط‌های کنترل‌شده نشان می‌دهد که این ویروس می‌تواند از چند روز تا چند هفته در آب آلوده به مدفوع انسان مبتلا به کرونا باقی بماند.

همنبرد افزود: طبق گزارش‌های موجود در حین شیوع ویروس SARS در هنگ‌کنگ در سال 2003، نشت فاضلاب باعث مبتلاشدن گروهی از افراد از طریق ذرات معلق فاضلاب در هوا به این ویروس شد. اما بر اساس گزارش‌های WHO در مارس 2020 هیچگونه مدرکی دال بر انتقال ویروس COVID-19 از طریق سیستم‌های فاضلاب وجود ندارد.

کارشناس مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب ادامه داد: اگرچه هنوز هیچگونه موردی در خصوص ابتلا به COVID-19 به دلیل نشت فاضلاب گزارش نشده است اما با توجه به اینکه این ویروس از خانواده SARS است، ابتلا به این بیماری از طریق فاضلاب تصفیه‌نشده امکان‌پذیر است. 

وی افزود: احتمال می‌رود که فرایندهای مرسوم تصفیه فاضلاب می‌تواند در غیرفعال کردن ویروس‌ها از خانوده کرونا (سارس) موثر باشد. اما بطور خاص اثربخشی فرایندهای تصفیه فاضلاب بر ویروس COVID-19 مورد مطالعه قرار نگرفته است و بایستی تحقیقات در این زمینه انجام شود.

همنبرد گفت: افزایش مصرف خانگی مواد ضدعفونی‌کننده برای مقابله با ویروس COVID-19 می‌تواند باعث مقاوم‌شدن آن در محیط شود. لذا نظارت دقیق در تخلیه فاضلاب تصفیه‌شده به آب‌های سطحی و یا استفاده مجدد از آن توسط متخصصان امری ضروری است.
 
این کارشناس موسسه تحقیقات آب ادامه داد: همچنین کشورهای در حال توسعه و برخی از مناطق در کشورهای پیشرفته مانند جوامع روستایی که فاقد زیرساخت‌های لازم و اساسی برای از بین‌بردن آلاینده‌های متداول هستند ممکن است نتوانند COVID-19 را نیز حذف کنند. این مکان‌ها ممکن است شیوع COVID-19 را بطور مکرر تجربه کنند که به راحتی نیز قابل گسترش است. 

وی افزود: ‌پیشنهاد می‌شود جهت مقابله با این امر، دولت‌ها  هر كجا كه لازم باشد زیرساخت‌های لازم را جهت ایجاد و ارتقاء سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب فراهم کنند.

کارشناس مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب در پاسخ به این پرسش که اگر شخص مبتلا وارد منابع آب سطحی شود چه اثری در آلودگی آب‌ها خواهد داشت و اگر امکان آلودگی هست چه توصیه‌ای برای پیشگیری دارید، گفت: گزارش علمی در این خصوص و انتقال ویروس COVID-19 از طریق منابع آب سطحی وجود ندارد اما انتظار می‌رود که این ویروس با واردشدن شخص مبتلا به آب سطحی و از طریق فرد مبتلا، به آب منتقل شود. البته عوامل تاثیرگذار بر ماندگاری و طول عمر این ویروس در آب هنوز ناشناخته است و نیاز به تحقیقات بیشتری است.

وی ادامه داد: اما بطور کلی می‌توان گفت از آنجا که در برخی مناطق بطور مستقیم از آب‌های سطحی جهت آشامیدن و یا مصارف کشاورزی استفاده می‌شود امکان انتقال ویروس از این طریق وجود دارد، لذا بایستی قبل از استفاده مستقیم از آب‌های سطحی، تصفیه صورت گرفته و نظارت کامل در این خصوص انجام گیرد.

news source
روابط عمومی موسسه تحقیقات آب
Average :  0 |  Submitted :  0

Tags

    5.6.6.0
    V5.6.6.0