• FA
Saturday, August 15, 2020
  • time : 13:29:40
  • Date : Sun Jul 19, 2020
  • item visited : 79
رییس موسسه تحقیقات آب مطرح کرد:
افزایش وقوع سیلاب در كشور به علت تغییر اقلیم
رییس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: یکی از اثرات تغییر اقلیم که کشورمان با آن درگیر است، افزایش میزان وقوع سیلاب‌ است.

رییس موسسه تحقیقات آب مطرح کرد:

افزایش وقوع سیلاب در کشور به علت تغییر اقلیم

رییس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: یکی از اثرات تغییر اقلیم که کشورمان با آن درگیر است، افزایش میزان وقوع سیلاب‌ است.

«مرتضی افتخاری» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: تغییر اقلیم؛ پدیده‌ای به‌شمار می‌رود که وقوع آن در میان پژوهشگران این موضوع به اثبات رسیده است.

وی ادامه داد: روند تغییرات مؤلفه‌های اقلیمی در طی چند دهه اخیر این موضوع را به‌خوبی اثبات کرده که اقلیم جهان و از جمله ایران در حال تغییر است.

افتخاری گفت: با توجه به اینکه تغییرات متغیرهای اقلیمی به خصوص بارش و دما بر جنبه‌های مختلف منابع آب، اثر مستقیم خواهد داشت، لذا برای آینده کشور نیز باید برآوردهایی از میزان این تغییرات و اثر آن‌ها بر منابع آب صورت پذیرد.

رییس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو ادامه داد: نتایج سناریوسازی‌های آتی در خصوص متغیرهای دما و بارش نشان می‌دهد که افزایش قابل ملاحظه دما یکی از محتمل‌ترین تغییرات آتی در نواحی مختلف کشور خواهد بود و این موضوع باعث افزایش نیاز آبی در بخش‌های مختلف به خصوص در بخش کشاورزی خواهد شد.

وی افزود: تغییر در رژیم بارش‌های آتی کشور نیز از دیگر مواردی است که بر اساس سناریوهای اقلیمی آینده محتمل تشخیص داده شده‌اند.

افتخاری گفت: افزایش شدت بارش‌ها و تغییر بارش از برف به باران ممکن است در دوران آتی باعث افزایش خطر سیل در کشور شود.

رییس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو ادامه داد: همچنین تغییر الگوی بارش (برف به باران) ممکن است باعث کاهش منابع ذخیره آب در فصول گرم در کشور و در نتیجه تغییر الگوی زمانی رژیم آب‌دهی رودخانه‌های دائمی کشور شود.

چندی پیش معاون آب و آبفای وزیر نیرو در صفحه اینستاگرام خود درباره تغییر اقلیم هشدار داده بود.

news source
روابط عمومی موسسه تحقیقات آب
Average :  0 |  Submitted :  0

Tags

    5.6.6.0
    V5.6.6.0