• EN
يکشنبه, 6 مهر 1399
  • ساعت : ۱۰:۵۲:۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۲۶ 
  • تعداد بازدید : 83
تداوم روند كاهش بارش‌ها در اكثر مناطق كشور
بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در هفته جاری میزان بارش‌ها در تعدادی از مناطق کشور ناچیز و در هفته منتهی به ۶ تیرماه اکثر مناطق دارای بارش‌های بسیار کم خواهند بود.

تداوم روند کاهش بارش‌ها در اکثر مناطق کشور

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در هفته جاری میزان بارش‌ها در تعدادی از مناطق کشور ناچیز و در هفته منتهی به ۶ تیرماه اکثر مناطق دارای بارش‌های بسیار کم خواهند بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات‌آب، بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در هفته جاری، وقوع بارش دربرخی از نواحی شمال غرب کشور تداوم داشته و  در عین حال، میزان بارش در سایر مناطق، ناچیز است. همچنین مقدار بارش هفته آتی منتهی به ۶ تیرماه در اکثر مناطق کشور ناچیز خواهد بود.

بر اساس اطلاعات بارش ثبت‌شده در ایستگاه‌های وزارت نیرو، از ابتدای سال آبی جاری ( ۹۸-۹۹ ) تا روز ۲۴ خرداد  متوسط بارش کشور حدود ۳۰۵.۵ میلیمتر است که در مقایسه با سال آبی گذشته ۲۷.۳ میلیمتر (هشت درصد) کاهش و نسبت به متوسط ۵۱ ساله اخیر ۶۹.۲ میلیمتر (۲۹درصد) افزایش نشان می‌دهد.

وضعیت بارش سال آبی جاری در مقایسه با سال آبی گذشته در بیشتر مناطق غربی، شمال و شمال غرب کشور، کاهش داشته و در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور با افزایش همراه بوده است.

وضعیت بارش کشور در سال آبی جاری نسبت به متوسط بلندمدت ( ۵۱ ساله) به جز در برخی از مناطق جنوب غرب و مرکزی کشور، در سایر نواحی افزایش نشان می‌دهد.

میزان بارش تجمعی از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با سال آبی گذشته، در حوضه‌های آبریز دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه و قره‌قوم به ترتیب ۱۶، ۱۷، ۳۰ و هفت درصد کاهش داشته و درحوضه آبریز فلات مرکزی و مرزی شرق به ترتیب ۸ و ۳۰ درصد افزایش دارد.

وضعیت بارش‌ها در بخش استانی نشان می‌دهد استان گیلان با بارش ۹۹۳.۶ میلیمتر در جایگاه پربارش‌ترین استان‌های کشور قرار دارد و استان یزد نیز با ثبت بارش به میزان ۱۰۹.۵ میلیمتر جایگاه کم بارش‌ترین استان را در میان سایر استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.

کاهش روند بارش‌ها نخستین اثر خود را بر روی ورودی آب به مخازن سدهای کشور خواهد گذاشت به گونه‌ای که بر اساس آخرین آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران ورودی آب به مخازن سدها به رقم ۴۸.۸۴ میلیارد مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال آبی پارسال کاهش چهار درصدی را نشان می‌دهد.
 

دریافت گزارش وضعیت بارندگی کشور به تفکیک حوضه‌های آبریز اصلی تا 22 خردادماه 1399

دریافت گزارش پیش‌بینی هفتگی بارش با مبدا زمانی 24 خرداد 1399

منبع خبر
روابط عمومی موسسه تحقیقات آب
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.6.0
    V5.6.6.0