• EN
شنبه, 25 مرداد 1399
  • ساعت : ۸:۱۸:۳۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ 
  • تعداد بازدید : 121
فناوری نمك‌زدایی راهكاری برای مقابله با كم آبی در ایران
استفاده از فناوری نمک‌زدایی راهکار موثری برای مقابله با کم آبی در کشورمان است که باید جدی‌تر گرفته شود.

فناوری نمک‌زدایی راهکاری برای مقابله با کم آبی در ایران

استفاده از فناوری نمک‌زدایی راهکار موثری برای مقابله با کم آبی در کشورمان است که باید جدی‌تر گرفته شود.

به گزارش روابط عمومي موسسه تحقیقات آب، طبق گزارش‌های سازمان‌های جهانی در آینده نه ‌چندان دور شرایط آبی در ایران بحرانی‌تر خواهد شد. بنابراین با توجه به شرایط پیش‌آمده در منطقه خشک و کم آب ایران، نیاز به برنامه‌ریزی صحیح و بلندمدت جهت مقابله با بحران کم‌آبی بیش از گذشته مورد توجه است.

موسسه تحقیقات آب، در این زمینه و بر اساس مصوبات جلسه شورای عالی آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو، اقدام به تدوين «سند راهبردي و نقشه راه فناوري نمك‌زدايي از آب شور» به کارفرمایی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نمود. در این سند که در سال 1398 نهایی گردید، چشم‌انداز تبیین‌شده در راستای برنامه‌های توسعه کشور و سند چشم‌انداز وزارت نیرو، ایران را در افق 1420 کشوری دارای فناوری‌های نمک‌زدایی مبتنی بر مزیت‌های بومی، با قیمت تمام‌شده رقابت‌پذیر در سطح منطقه و کمترین تبعات محیط زیستی تصویر نموده است.

همچنین فرض شده است که 15 درصد نیاز آب شرب کل کشور در افق یادشده با روش نمک‌زدایی تأمین گردیده و مجموعاً در بخش شرب و صنعت در کشور، حدود یک درصد آب قابل برنامه‌ریزی (5/6 میلیون مترمکعب در روز) از این روش استحصال یابد.

یادآور می‌شود از میان 40 فناوری در حال رشد که در این پروژه احصاء گردیدند، با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته و اجماع نخبگان صنعت و دانشگاه، روش‌های RO (اسمز معکوس) و NF (نانوفیلتراسیون) در میان روش‌های کوچک‌مقیاس و روش‌های RO و MED (تقطیر چندمرحله‌ای) در میان روش‌های بزرگ‌مقیاس به عنوان روش‌های منتخب تعیین شده‌اند که لازم است سیاست‌گذاری‌های لازم برای توسعه آنها صورت پذیرد.

شایان ذکر است چالش‌های مربوطه و سیاست‌های لازم جهت رفع آنها نیز با مشورت ذی‌مدخلان در این سند بررسی گردید که در قالب برنامه زمانی تا افق 1420 در نقشه راه ترسیم شده است.

منبع خبر
روابط عمومی موسسه تحقیقات آب
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.6.0
    V5.6.6.0